Aankleuring na behandeling van een glioblastoom: tumorrecidief of therapie-effect?

Door op 27-07-2017

Aankleuring op MRI na behandeling van een glioblastoom is aspecifiek en kan veroorzaakt worden door recidieftumorweefsel, maar ook door onder andere de operatie zelf, tumorresidu, ischemie en als gevolg van de chemoradiatie. Twee fenomenen zijn hierbij nauwelijks te onderscheiden van een tumorrecidief: pseudoprogressie en radiatienecrose. Pseudoprogressie is passagère aankleuring die binnen 2-5 maanden ontstaat als gevolg van de combinatie van temozolomide en radiotherapie. Radiatienecrose is het ontstaan van een aankleurende massa in het bestraalde gebied maanden tot jaren na het staken van de radiotherapie. Kennis van het type, alsmede van het begin- en eindpunt van de adjuvante therapie is dan ook obligaat om een follow-up-MRI te kunnen beoordelen. Perfusie-MRI is daarbij de meest toegepaste functionele MRI-techniek om te differentiëren tussen tumorrecidief en therapie-effect. Tumorweefsel heeft een versterkte perfusie, terwijl de door de therapie geïnduceerde effecten normale of verlaagde perfusie vertonen.

Dit programma is niet meer geaccrediteerd en kan daarom niet meer worden aangeschaft

Log nu in om het volledige artikel te bekijken of om te reageren.

Abonneren

Informatie over dit artikel

Auteurs Elskamp, I.J. van den
Thema Nooit durven vragen...
Publicatie 27 juli 2017
Editie Imago - Jaargang 3 - editie 2 - 2017 | editie 2